marmaris yeni sayfa
06-04-2021 17:26 Kategori: EKONOMİ

Ekonomik sorunlar virüsün önüne geçti

Ekonomik sorunlar virüsün önüne geçti
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

Hükümetin aldığı ekonomik desteklerin yetersiz kalması ve halen esnafların kurumlara olan borçlarının talep edilmesi tepkileri yükseltti. Marmaris’te faaliyet halindeki esnaflar “Ekonomik sorunlarımız virüsün önüne geçti” siteminde bulundu.

Turizm ile geçimini sağlayan Marmarislilerin bir yıldır mekânlarının kapalı kalması, kısıtlama çalışma saatlerinin olması endişeleri gün geçtikçe artırdı. 2020 turizm sezonu başlamadan önce cebindeki paraları dükkân ve konaklama tesislerine harcayan işletmeciler Mart başında korona virüs salgınının başlamasıyla bir anda kapanma veya saat sınırlaması ile karşı karşıya kaldı. Avrupa’nın birçok ülkesi vatandaşına ve esnaflarına rahatlayıcı maddi destek verirken Türkiye’de tam tersi durumlar yaşandı. Asgari ücret alan bir çalışan bir anda 1084 ile 1400 lira arasında yarı zamanlı ödenen paralara talim olmaya başladı. Birçok mekân işçilerini azaltmaya giderken özelikle konaklama sektöründe çalışanlar mağdur oldu. Geçen sene üç ay süren turizm sezonunda kiralarını bile çıkartamayan Marmarisli esnaflar, bu yılda zor dönemden geçmeye başladı. Esnafın borçları silinmesi gerekirken açıklanan destek paketlerinde ömür boyu borçlandırılma çıktı. Art arda yiyecek başta olmak üzere birçok kalemde yapılan zamlar, mekânların açılıp açılmama endişesi, 6 ay sonra ödemeli kredilerin vadesinin dolması ve esnafta para olmaması, turizmin sekteye uğraması işletmecileri bunalıma sürükledi. Orta halli esnafa verilen kira desteği Marmaris’te yetersiz kalması üzerine tuz biber oldu.

ESNAF HÜKÜMETE TEPKİLİ

Marmaris’te esnaflarla yaptığımız görüşmelerde korkunç tablo ortaya çıktı. Ekonomik sorunların virüsün önüne geçtiğini dile getiren işletmeciler, “ Lafa gelince Avrupa ile yarışıyoruz diyenlere o ülkelerde esnaflara ve vatandaşlara verilen destekleri saysak bizimkisi damla bile olmaz. Dükkânlar kapalı iken bile borçlarımız yerinde durmadı. Maliye, SGK, Bağ-kur, kira, elektrik-su hepsi katlanarak üzerimize geldi. AK Parti’nin Marmaris siyasilerine durumu anlatsak bile Ankara’ya ileten yok. Zengin zaten zengin olan orta halli insanlara oldu. Sayın Cumhurbaşkanı Marmaris’te ve siyasiler ziyaret gitti. Merak ediyoruz Sayın Cumhurbaşkanı’na buranın özellikleri ve yaşanan sorunlar anlatıldı mı? Ceza kesme odaklı bir sistem oluşmaya başladı. Kask takma ceza, maske çenene indir 900 lira, mekânlar saat 19.00’da masadan müşteri kalkmamış hemen kilitle. Yetkililerin bu kadar vatandaşına ve işletmecilere bindirmesinin anlamı yok. O kadar mücadele verdik. Herkes kurallara uymak için çaba sarf etti. Geldiğimiz nokta kongrelerde binler yan yana ama sokakta amcam maske çene altında diye ceza. Madem kural ve yasa var, buna herkes uymakla mükellef olmalıdır” dedi.

AK PARTİ’YE OY YOK

Hükümetin yanlış politikalarına öfkeli olduklarını dile getiren birçok işletmeci oy vermeyeceklerini bildirdi. Özellikle alkol satışı yapan mekân sahipleri sert açıklamalarda bulundu. Mekânlarda saat kısıtlamasının mantık dışı olduğunu vurgulayan işletmeciler, “ Bu virüs teravilerde ve kongrelerde olmuyor da biz işletmeciler de mi oluyor? Akşam 19.00’da mekânlar kapatılıyor. Peki, bu virüs 19.00’a kadar olmuyor mu? AK Parti’nin genel kongresi sonrası birçok siyasi virüs kaptı ve çoğunluğu saklanıyor ve açıklanmıyor. Birkaç tane düzgün habercilik yapanlar gerçekleri ortaya çıkarıyor. Virüs testi sonrası kongreye gidildi deniliyor. Peki, bu virüs havadan mı o kongrede birçok kişiye bulaştı. Kendilerine gelince her şey serbest vatandaşa ve esnafa gelince yasak ve elde bir şey yok. Sosyal medya da paylaşım yaptığımız zaman nankörlükle suçlanıyoruz. Neredeyse vatan haini ilan edecekler. Bu ülkede en güçlü siyasiler milletin tenceresine göz diktiği anda tarih olmuşlardır. Biz bu kışta yediğimiz ayazı unutmayacağız ve Marmaris’te bundan sonra AK Parti’ye oy verilmeyecektir” dedi.

Ali GÜNDOĞAN

 


Bu haber 692 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER EKONOMİ HABERLERİ