marmaris yeni sayfa
13-02-2020 10:14 Kategori: GENEL

220 yıllık yağhane turizme hazırlanıyor

220 yıllık yağhane turizme hazırlanıyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Marmaris' in turistik Bayır Mahallesi’ndeki Türkiye’nin ayakta kalan en eski yağhanesi, turizme katkı sağlaması için hazırlanıyor. Alper ailesinin sahip olduğu, Güney Ege Bölgesi’nin 220 yıllık geçmişe sahip ilk yağhanesi, ilçenin yöresel kültür değerlerini tanıtılması planlanıyor. Ziyaretçiler, burada üretilen yörenin şifa kaynağı doğal zeytin, defne ve kekik yapından edinebileceği gibi tarihe de tanıklık edecek."

Marmaris’in 27 kilometre kırsalında bulunan turistik Bayır Mahallesi’nde bulunan 1800’lü yılların başında Alper ailesinin dedelerinden Hamitoğlu Mehmet tarafından kurulmuş, Güney Ege Bölgesi’nin ilk ve tek yağhanesi turizme kazandırılması için düzenleme yapılıyor. 220 yıldır İlçe’nin 13 mahallesinden ve Güney Ege Bölgesi’nin şehirlerinden eşek ile katır sırtında getirilen zeytinler burada sıkılarak yağ oldu. Ayrıca, yörenin kekik, defneyaprağı, adaçayı gibi çeşitli şifalı otları burada işlenerek yağ haline getirildi. Burada işlenen şifalı otlar ve zeytinyağı, karayolu olmadığı için deniz yoluyla İzmir’e götürülerek toptancılara satıldı. Yağhane’den çıkan ürünler Türkiye’ye hatta değişik ülkelere ulaştı. Dolayısıyla yağhane, uzun yıllar önce bölge ve ülke ekonomisine katkı sağladı. Ancak, teknoloji ilerleyip, ulaşım kolaylaşınca, 35 sene kadar önce Alper ailesi dev firmalarla baş edemez hale gelen yağhaneyi kapatmak zorunda kalmış. Fakat aile, tarihi kültürel değere ve üzerinde bulunduğu gayrimenkule, tüm araç gereçlerine sahip çıkmaktan vazgeçmemiş.

BABA-OĞUL EL ELE VERDİ YENİDEN HAREKETLENDİRDİ

Son iki yıldır İsmail Alper’in, tecrübeli turist rehberi oğlu İrşat Alper de yağhaneyi yeniden hareketlendirmeyi başarmış. İrşat Alper’in, dedelerinden kalma antika eşya adeta bir müzeye dönüştürdüğü yağhane, yöresel kültürün tanıtımına turizme katkı verir hale geldi. İçinde 1800 yıllardan günümüze kadar ulaşan ahşap ve demir aksamlı zeytin sıkma teçhizatları, bakır ve teneke büyük boy zeytinyağı ibrikleri yanı sıra ilk radyo, kasetçalar, daktilo, bakır ve bronz ibrik ve dev tencereler, ahşap tırmık, kürek ve çeşitli antikalar yer alıyor. İlçe’nin ilk yağhane ve şifalı otların yağlarının çıkarıldığını öğrenen turistler ve tatilcilerin ilk rotaları arasında yer alması hedefleniyor.

ATA YADİGÂRI TURİZME HİZMET VERECEK

Kokartlı turist rehberi olan ve üç dil bilen İrşat Alper, “ Hiçbir ücret almadan mahallemiz ve Marmaris ekonomisine katkı sağlamak için ata yadigârı yağhaneyi turizm hizmetine sunduk. Amacımız deniz, kum ve güneş üçgeni dışında kültürel mirasa sahip çıkarak bu yönde alternatif turizm olmasını sağlamaktır. Gelen turist ve tatilcilerle bizzat ilgilenerek bilgi veriyorum. Güney Ege Bölgesi’nin ilk ve tek yağhanesi idi. Tarihi bir değere sahiptir. Bu tarihi değeri tüm dünyaya tanıtmak istiyorum. Kış mevsiminde tadilat ve birkaç düzenleme ardından Mart başında turizm hizmetine sunacağız. Yakın zamanda kurduğumuz son teknoloji yeni yağhanemiz de mevcut. Turistleri önce iki asırlık yağhane de gezdirip bilgi verdikten sonra günümüz teknolojimize uygun ama doğal ürünlerin yapıldığı yerimizi gezdireceğiz. Vatandaş olarak tarihimize sahip çıkıp korumakla yükümlüyüz. Atalarımdan kalan tarihe sahip çıkarak günümüze kadar getirdim. Ülke ekonomisine katkı sağladığım için gururlu ve mutluyum” dedi. Marmaris’te bazı büyük turizm acenteleri yağhanenin düzenlenmesi için destek olabileceklerini bildirdi. Acente işletmecileri, deniz,kum ve güneş üçgeni dışında ilçemiz için alternatif turizmlerden biri olabilir,katkı koymak için hazır olduklarını bildirdi.

 

Ali GÜNDOĞAN

 


Bu haber 2206 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ