marmaris yeni sayfa
29-09-2020 16:44 Kategori: GENEL

CHP’li Girgin: Şoför esnafına akaryakıt desteği sağlanmalı

CHP’li Girgin: Şoför esnafına  akaryakıt desteği sağlanmalı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

CHP Muğla Milletvekili Girgin, ekonmomik açodan zor bir dönemden geçtiğini savunduğu şoför esnafına en azından ‘ticari akaryakıt’ desteği verilmesini önerdi.

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla milletvekili Süleyman Girgin, şoför esnafının ticari akaryakıt talebini, yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na sordu.

Süleyman Girgin, konu hakkındaki görüşlerini dile getirirken şu sözleri kaydetti:  “Şoför esnafının yaşadığı birçok zorluk salgın sürecinde iki katına çıktı. Ekonomik kriz ve pandemi süreciyle beraber, Mart ayından itibaren dolar kurunda yaşanan artış hem akaryakıt hem de yedek parça fiyatlarında fahiş yükselişlere neden oldu. Akaryakıt ve yedek parçaya ek olarak, sigorta primi ve muayene ücretleri gibi birçok ödeme de şoför esnafının zor zamanlar geçirmelerine neden oldu. Bu nedenle, ticari akaryakıt desteği uygulaması, artan maliyetlerin düşürülmesi bakımından şoför esnafımızı bir nebze de olsa rahatlatacaktır.”

“ESNAFIN BELİ BÜKÜLDÜ”
Pandemiyle mücadelede halk sağlığı tedbirlerinin desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Girgin, “Fakat bu dönemin getirdiği mali yükü vatandaşlarımızın sırtına yıkmak sosyal devlet anlayışı ile bağdaşmaz. Bütün kesimlerin sorunları tek tek ele alınmalı ve devlet üzerine düşeni yapmalıdır. Esnafın beli büküldü” dedi. 
Şoförlerin en çok mağdur olan kesimlerden biri olduğunu söyleyen Girgin, şu soruları yöneltti: “İktidar düşünüyor mu: Şoförlerin tenceresi nasıl kaynayacak? Bütün şoför esnafının ortak talebi, ticari akaryakıt desteği.  Yat sahiplerine, büyük havayolu şirketlerine akaryakıtı indirimli veren devlet, servisçiyi, taksiciyi neden görmüyor, onlara da akaryakıtı neden indirimli vermiyor?  Halkın sorunları, Saray’ın kapalı kapıları ardından görülemez. Kararları alanlar şoför esnafımızla oturup bir çay içip, dertlerini dinliyor mu? Esnaf Odaları’nı ziyaret ediyor mu? Hayır. Bütün kaynaklar kamu garantili ihaleleri alan, Saray destekli şirketlere gidiyor. Şoför esnafının önemli bir kısmını oluşturan servisçiler 6 aydır kontak açmıyor. Taksiciler günde 5-6 işe gittiğinde öpüp başına koyuyor. Yedek parça fiyatları uçtu, araçların muayene ücretleri geldi, sigorta prim ödemeleri birikti. İktidar bu konuya el atmayacaksa neye el atacak?” Girgin soru önergesinde  ise TUlaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na “Şöför esnafına ticari akaryakıt desteği vermek için bir çalışmanız var mıdır?” diye sordu. 

Arzu SARITAŞ
 


Bu haber 137 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ