marmaris yeni sayfa
14-02-2020 10:40 Kategori: GENEL

Rezalet karşında herkes dilsiz

Rezalet karşında herkes dilsiz
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Yağmurla birlikte dağ eteklerinden gelen çamurlu kirli ve foseptiklerden gelen atık su deniz rengini koyu kahverengiye çevirdi. Marmaris Çevrecileri Derneği(MÇD) Başkanı Ahmet Kutengin yerinde inceleme yaparak alınmayan önlemler nedeniyle isyan etti."

Marmaris merkezinde Çarşamba günü aralık devam eden yağmur ardından körfezin kıyıdan 1,5 kilometre boyunca koyu kahverengiye dönmesi çevrecileri isyan ettirdi. Yüksek dağlarda kopan toprak parçaları ve kirli su derelerle birlikte ilçe körfezine dökülmesi, yazın binlerce tatilci ve turistin denize girdiği Atatürk Caddesi’nde ki Mavi Bayraklı Halk Plajı’ndan Siteler Mahallesi’ne kadar uzanan 7 kilometrelik plajda ortaya çıkan foseptik borularından kirli suyun denizle buluşması kirliliği artırdı. Derelerle taşınan kirli topraklı su ve foseptiklerle sahilden dökülen kirli sular denizin rengini kahverengiye çevirdi. Kordon ve Atatürk Caddesi’nde yürüyüş yapan vatandaşlar denizin kahverengi olduğunu görünce cep telefonuyla fotoğraf çekip sosyal medyada “Mavi deniz kirli sularla koyu kahverengi oldu. Sürekli böyle yerel yöneticiler ne yapıyor?” yorumu yaptı.

SORUNLARA ÇÖZÜM BULMAKTAN KAÇINIYORLAR

Yaşanan kirlilikle ilgili sahilde inceleme yapan Marmaris Çevrecileri Derneği(MÇD) Başkanı Ahmet Kutengin, “ Senelerdir yaşadığımız üzücü bir olaydır. Ormanların kesilmesi sonrası akarsularla çamur geliyor ve erozyondan dolayı tamamen körfeze akıyor. Yağmur sonrası sahili üç defa turladım ve yerinde inceleme yaptım. Foseptik ana merkez bağlantı künkleri deniz çekilince meydana çıkıyor. Su tekrar yükselince su altında kalıyor. O boru ve künklerde ki pis su denize karışıyor. Foseptik künklerin kapakları dalgalarla yerinden kalkmış durumda. Koku çok kötü yayılıyor. Uzun yıllardır Marmaris Körfezi’nin kirliliği ile ilgili üniversiteden gelen bilim adamları ile incelemeler yapıyoruz. Bu sonuç verilerini yerel yönetimlerle paylaşıyoruz. Nedense yerel yetkililer soruna eğilmekten kaçınıyor. İlçemizde herkes deniz, güneş ve kum üçgeninde turizmden ekmek kazanıyor. Yerel yöneticiler, esnaf ve turizmciler Marmaris’imize yapılan ihanetin bedelini ağır ödeyecekler. Marmaris, Dünya’nın İncisi olarak bahsedilir. Bu doğa harikası gittikten sonra ne yapacaklar merak ediyorum. Derelerle gelen kirli çamurlu suyun arıtması yapılmalıdır. Kışın plajlarda ortaya çıkan foseptik çukurları yeniden düzenlenmeli ve önlemler alınmalıdır” dedi.

BELEDİYE VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI NE YAPAR?

Atatürk Caddesi’nde yürüyüş yapan vatandaşlar yağmur sonrası sürekli görmek zorunda kaldıkları manzara karşısında sitem etti. Köpeğini dolaştırmaya çıkan Bahar Güzel, “ Sahilleri dolaştığında atık tahliye sistemlerinin ortaya çıktığını ve denize kirli su aktığını görüyorsunuz. Bu yetmezmiş gibi birde dağ yamaçlarından nehirlerle gelen kirli çamurlu su denize dökülüyor. Ne kadar çöp ve kirli su varsa denize karışıyor. Denize dökülen bu çöpler dalgalarla sahile vuruyor. Sabah sahile geldiğinde çeşitli atıklarla dolu. Bir an önce önlem alınmalıdır” dedi. Maden Akar ise, “ Yerel yönetimler bu tür çevre korunmasıyla ilgili bahane değil çözüm üretmelidir. Dört yıldır ilçede yaşıyorum ve her geçen yıl deniz daha fazla kirleniyor. Belediye Halk Plajı’ndan Siteler Mahallesi’ne kadar sahillerde atık boruları ortaya çıkmış. Sivil toplum kuruluşları ise belediye güdümlü olduğu için ses de çıkartmıyor. Kent Konseyi’nin Çevre Grubu var ama öğrendiğim kadarıyla iktidarın yaptığı bir çevre olayında aslan ama belediye ihmali olunca kedi gibi. Denizden ekmek kazanan turizmciler ise bu yaşanılanlara sessiz. İstanbul’da görev yaptığım yıllarda Haliç’in o lağım kokusunu unutmadım. O zaman da yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşları bir şey olmaz diyordu ve sonuç çok kötü oldu. Kaymakamlık bu sorunlara acil el atmalı yada yerel yönetimlere yaptırım uygulatmalıdır. Derelerin ıslahı, atıkların temizliğinde çok büyük sorunlar mevcut.Marmaris’in mevcut arıtma sistemleri ömrünü tamamlamış acil yenilenmelidir” şeklinde konuştu.

 

Ali GÜNDOĞAN

 


Bu haber 500 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ