marmaris yeni sayfa
07-04-2021 16:16 Kategori: GENEL

Taşhan Mevkii’nde neler oluyor?

Taşhan Mevkii’nde neler oluyor?
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

 

Marmaris Belediyesi Meclisi’nde CHP’li üyelerin oyları ile kabul edilen Çamlı Mahallesi Taşhan Mevkii 1/1000 ölçekli yenileme ve ek uygulama imar planı iptali için AK Parti ve bağımsız meclis üyeleri yürütmeye durdurma, imar planı iptal davası açtı. Adliyeye iptal dilekçesi ve şikâyette bulunan meclis üyeleri, “ Marmaris’in uğrayacağı telafisi imkânsız zararların bir an önce durdurulması gerekiyor. Yapılacak inceleme ile mahkeme bu yönde karar vereceğini umuyoruz” dedi.

Marmaris Belediyesi 2 Şubat tarihinde Armutalan Kültür Merkezi’nde olağan meclis toplantısında CHP’li üyelerin oyları ile Çamlı Mahallesi Taşhan mevkii 1/1000 ölçekli yenilenme ve ek uygulama imar planına onay verdi. Ak Parti ve Bağımsız meclis üyeleri kararın yanlış olduğunu vurguladı. Tüm itirazlara rağmen karar meclisten geçti. AK parti ve bağımsız meclis üyeleri imar planının durdurulması için Marmaris Adliyesi’ne gitti. Marmaris’in uğrayacağı telafisi mümkün olmayan zararın önüne geçilmesi için şikâyet ve itiraz dilekçesi verdi.

MARMARİS TELAFİSİ ZOR ZARAR GÖRECEK

Plan uygulanırken ÇED raporu değerlendirilmediğini öne süren AK Parti Marmaris Belediye Meclis Üyesi Avukat Ayşegül Mungan açıklama yaptı. Marmaris Belediyesi İmar İşleri birimi tarafından usule aykırı olarak bir plan yapıldığını vurgulayan Avukat Mungan, “ Duyarlı bir Marmaris yaşayanı olarak çevrenin ve yapının korunması için idare mahkemesine meclis kararının iptali için dava dilekçesi verdik. Bu itirazımız meclis imar komisyonu üyemiz Süleyman Eroğlu’nun benzer yaptığı itiraza eştir. Marmaris Belediyesi yetkililerine Taşhan Mevkii konusunda hatalar ve ciddi sıkıntılar olacağını defalarca söylememize rağmen ne yazık ki oy çokluğu olduğu için karar çıktı. Marmaris’in zararına bir girişimiz asla olmaz ve şimdiye kadar olmamıştır. Yüce mahkemenin Taşhan Mevkii ile ilgili yürütmeye durdurma kararını vereceğine inanıyoruz. Elimizdeki doneler ve ispatlarla böyle bir kararın çıkartılması ilçemizin çehresinin kötü yönde değişimidir” dedi. Bu imar planının ardından son 20 yıldır yeşil alanları zaten azalmış bir Marmaris’in girişinden itibaren binalarla kaplanacağını söyleyen Avukat Mungan, “Bir kalenin surlarının içerisinden giriyor gibi Marmaris’e gireceksiniz. 9 metre 50 santimetre yüksekliği olan ve yüzde 50 emsal içeren bir imar planından bahsediyoruz. Marmaris’te halen rahmetli İsmet Karadinç döneminde yapılan imar planına göre yüzde 20 imarı var. Marmaris gibi bir yerde, imarın yüzde 20‘nin üzerinde çıkartılmaması lazım. Yeşil alanların yok olmaması için bizim yüzde 50 emsali olan bir planı kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

BİZ ÇOĞUNLUĞUZ DİYEREK ONAYLATILDI

AK Parti Marmaris Belediye Meclis Üyesi Ayşegül Mungan, Taşhan Mevkii’nde imar planı yapılırken yangından mal kaçırır gibi bir hareket olduğunu vurgulayarak sözlerini şu ifadelerle tamamladı. “ Taşhan Mevkii İmar planı yapılırken ÇED( Çevresel Etki Değerlendirme) raporu, toplum, dernek ve çevre birimlerinden bir görüş alınması gerekiyor. Muhtarlık dâhil kimsenin bir görüşü alınmadı. Biz çoğunluğuz  meclise getirir onaylatırız mantığı uygulandı. Taşhan Mevki imar planı halk nezdinde kabul görmesi mümkün değil.

Önceliği olan bir imar planı da değil. Bekleyen bir sürü yerlerimiz var. Özellikle Selimiye, Söğüt, Bozburun gibi turizme de cennet sıfatıyla dahi olan mahallerimizin imar planları bekliyor. Buralarda imar planı yapmadan kaçak statüsüne düşen yapıların yıkılmasına seyirci kalan belediyenin, Taşhan’a öncelik tanıyıp da böyle bir imar planını ortaya çıkartması gerçekten üzüntü verici. Belediye çalışsın destek olalım, ancak biz belediyenin yanlışına destek olmayacağız. Bu yanlıştan dönmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Tüm alanın sadece yüzde 18’i için plan yapıldı”

AİLESİNİN HİSSESİ BULUNAN MECLİS ÜYESİ OY KULLANABİLİR Mİ?

Marmarislilerin büyük rahatsızlık duyduğu Taşhan Mevkii İmar Planı değişimi ile ilgili bir belediye meclis üyesinin arazide hisse sahibi olan akrabası olmasına rağmen komisyon toplantılarına girip oy kullanmasının yasa ve etik gereği uygun mu soruları en çok konuşulan iddialar arasında yer aldı. Belediye ve CHP’lilerin kırsal mahallerde imar sorunu ile ilgili yöre halkından çok büyük tepkiler alırken Taşhan Mevkii’nde bir anda planlama yapılması da büyük tepkilere neden oldu. Yeni Sayfa Gazetesi olarak Taşhan İmar Planı’nın takipçisi olmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki günlerde uzun yıllardır İmar sorunu yaşayan kırsal mahallerde yapılan bu uygulama hakkında sorularımızı yönelterek siz okuyucularımızla paylaşacağız

 

Ali GÜNDOĞAN

 


Bu haber 924 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GENEL HABERLERİ