marmaris yeni sayfa
29-06-2019 11:01 Kategori: GÜNDEM

Yerel basın erteleme bekliyor

Yerel basın erteleme bekliyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Muğla Büyükşehir Gazeteciler Derneğinin üyesi olduğu Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu, yerel basın kuruluşlarından 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren ''vergi borcu yoktur'' yazısı istenmesine ilişkin uygulamanın ertelenmesini için açıklamada bulundu."

Yerel basının zor koşullarda hayatta kalma mücadelesi verdiğine dikkat çeken Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, açıklamasında şu görüşlere yer verdi;“Yerel gazetelerimizden resmi ilan yayım bedellerinin ödenmesinde, geçmiş borç durumunu gösterir belge aranmasına ve varsa vergi borçlarının kesilerek ilgili vergi dairesine aktarılmasına dair 6183 sayılı Kanunun ilgili madde değişikliği için geçtiğimiz yıl yoğun çaba gösterdik. Maliye Bakanı’na, diğer bakanlara ve milletvekillerine konuyu defalarca ilettik. Çabalarımız sonucu maddede değişiklik yapılmadı, ama ertelenmesini sağladık. Şimdi aynı sorun 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren tekrar gündeme geldi. Bilindiği gibi yerel basınımız zor ekonomik koşullarda fedakârca görev yapıyor.  Geçtiğimiz yıl döviz kurunda yaşanan dalgalanma ile gazete işletmelerinin girdi fiyatlarında olağanüstü artışlar söz konusu oldu. Dövize dayalı kâğıt, boya, kalıp ve başkaca sarf malzemelerindeki artış, personel ve işletme giderlerindeki artışların yanı sıra resmi ilanların sayısında düşüşler yaşandı. Acil alım, doğrudan temin, işleri bölme ya da tek kalemde toplama gibi yöntemler sonucu Basın İlanları çok azaldı. Özel reklam gelirleri de bu dönemde önemli ölçüde düştü. Öte yandan, hazırlık çalışmaları devam eden Yeni Yargı Reformu Paketi “resmi ilan gelirlerinin düşmesine neden olacak düzenlemeler” içeriyor. İcra ve iflas ilanlarının Basın İlan yoluyla duyururunu sona erdirecek olan bu düzenleme de, yerel basın kuruluşları için yeni bir ekonomik darbe anlamını taşıyor. Sonuç olarak; kamuoyunun bilgilendirilmesi görevini başarıyla sürdüren yerel basınımız, yeni uygulamalarla daha da zor koşullara itilmemelidir. Bu nedenle yerel basın için 1 Temmuz 2019 tarihinde yürürlüğe girecek olan ''Vergi borcu yoktur'' yazısının yer aldığı madde değişikliğinde bir kez daha süre uzatımı, icra iflas ilanlarına ilişkin düzenlemenin de tamamen gündemden kalkmasını bekliyoruz.”

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI ZİYARET ETTİ

Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı Muğla İl Müdürü Sezgin Sağun ve Erdal Şener, Basın ilan kurumu Muğla Şube Başkanı M.Ali Köseoğlu, gazetemize ziyarette bulundu. Resmi ilan alan yerel gazeteleri ziyaret eden görevliler, resmi ilan ve mevzuatlar hakkında bilgilendirmede bulundu. Sağun ve Köseoğlu, Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyet Marmaris Temsilcisi ve gazetemizin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Arzu Sarıtaş’ın talep ile görüşlerini dinledi. Köseoğlu “Marmaris’teki resmi ilan alan gazetelerimize çalışma ziyareti gerçekleştirdik. Talep ve beklentileri not aldığımız ziyaretimizin çalışmalarımıza ışık olacağı inancıyla, sektöre omuz veren değerli yönetici ve gazeteci meslektaşlarımıza ilgileri dolayısıyla teşekkür ediyorum” dedi.

SÖZLE DEĞİL YAŞAMAMIZ İÇİN GERÇEK ADIMLAR ATILMALI

Ziyaretteki bilgilendirmeden dolayı teşekkür eden Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyet Marmaris Temsilcisi ve gazetemizin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Arzu Sarıtaş, “ Yapılan zamlar ve çıkartılan kararlar nedeniyle son yıllarda resmi ilan alan yerel gazeteler borç batağına sürüklenmiştir. Bir yıl içinde 75 liraya aldığımız aydıngel  200 lirayı buldu. Gazete çıkarmak için kullanılan tüm malzemelere yüzde yüze yakın zam geldi. Hal böyle olunca devlete olan borçlarımızda sıkıntı yaşamaya başladık. Maliye borçlarımız nedeniyle resmi ilan kesintisi olursa sektör çökme noktasına gelir. Her zaman söylediğimiz gibi sözde değil gerçekte yaşamamız için adımlar atılmalıdır. Sayın Cumhurbaşkanı Anadolu medyasının önemli olduğunu vurgulamıştır. Aylık masraflarımız ikiye katlandı. Ama, aldığımız resmi ilan ücreti bu masrafların üçte birini karşılamıyor. Her geçen gün şartlar zorlaştırılıyor. Türkiye Cumhuriyet İletişim Başkanlığı ve İl Basın Müdürlüğü’nün özverili yetkilileri şimdiye kadar dileklerimizi dinlemiş ve yol gösterici olmuştur. Bundan sonra da bu talep ve isteklerimizi dinleyerek sorunlarımıza çözüm olacaklarına inanıyoruz” dedi.

 


Bu haber 59701 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINDİĞER GÜNDEM HABERLERİ