marmaris yeni sayfa
30-09-2019
Erol UYSAL

Erol UYSAL

PREVEZE DENİZ ZAFERİ VE DENİZ KUVVETLERİ GÜNÜ

Türk denizciliğinin altın çağının başlangıcı Preveze Deniz Zaferi’dir. Bugünden 481 yıl önce bir coğrafyaya, bir kıtaya adını yazdırmış neslin,  torunlarıyız. 8337 km.uzunluğu bulunan Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz kıyılarımız ve bunların kıta sahanlıklarının değerini ve ‘Preveze’ gibi bir deniz savaşının nasıl ve nerede yapıldığını bilirsek deniz ve denizcilerimize o oranda sahip çıkar, başarı ve başarısızlıklarımızı daha iyi değerlendirir, geleceğe güvenle bakabiliriz. Barbaros Hayrettin, Piri Reis, Salih Reis, Turgut Reis gibi daha birçok denizcimizin Türk Denizcilik Tarihine altın sayfalarla yazdırdığı Preveze Deniz Zaferi’ni kısaca bir hatırlayalım istedim. Bunu yaparken Japon İmparatorunun yeğeninin İstanbul’a 1887 yılında yaptığı ziyareti iade maksadıyla Haliç’e bağlanmış Osmanlı Donanmasının ve Ertuğrul Firkateyni’nin durumunu anımsamak gerekir. Japonya’ya sefere çıkacak bu geminin ne halde ve hangi koşullarda bu seyahati yaptığını ve dönüşe geçtiğinde yaşadığı faciayı da lütfen unutmayalım. Kısaca hatırlayalım, neydi o facia?     

 Ertuğrul Firkateyni, 14 Temmuz 1889’da, 61’i subay ve memur, 548’i er ve erbaş olmak üzere 609 kişilik mürettebatıyla Uzakdoğu yolculuğuna başlar.  Ertuğrul yola çıktığı günlerden itibaren yurt içinde ve yurt dışında devamlı konuşulmuş, olumlu olumsuz birçok habere konu olmuştur. Nihayet, hesap edilenden uzun bir süre sonra hedefe varılır. Ancak, dönüş yolculuğu, okyanusun serin sularında son bulur. 16 Eylül 1890’da Funakura kayalıklarında, yüzlerce denizciyle beraber sulara gömülen Ertuğrul’un hazin hikâyesinin ardında Osmanlının Preveze’de kazandığı zaferin ardından tam 350 yıl sonra ne durumlara gelindiğini unutmayarak bugüne dönelim.

Cumhuriyetimizi kuran, Kara, Hava ve Deniz Kuvvetlerimizi şanlı tarihimize yakışır duruma getiren Yüce Atatürk’ü hiç unutmayalım.

 

Aksaz Deniz Üs Komutanlığının davetine TEMAD  (Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği) Marmaris Şubesi Yönetim Kurulu arkadaşlarımızla ben de katıldım. 27 Eylül 2019 Cuma günü saat 09.30’da sinema salonunda başlayan Anma Törenini beğeniyle izledik. Aksaz Bandosunun çaldığı marşlarla duygu yüklü olarak bu etkinlikten ayrıldık.

  Barbaros Hayreddin Paşa komutasındaki Osmanlı donanması ile Cenevizli amiral Andrea Doria komutasındaki Haçlı donanması arasında geçen Preveze Deniz Savaşı Türk Bahriyesinin gururu olmuştur. Bugün 481. Yıldönümünde Preveze Deniz Zaferi ve Deniz Kuvvetleri Gününü onur ve güvenle kutlamaktayız. Bu önemli gün tüm Ulusumuza ve Deniz Kuvvetlerimize kutlu olsun!

Erol Uysal 27 Eylül 2019

 

Bu makale 897 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI