marmaris yeni sayfa
29-05-2020
Hüseyin Kocabıyık

Hüseyin Kocabıyık

DOĞA VE SANAT SEVGİSİ OLAN SAADETİN ÖZBEK

Hüseyin Kocabıyık

Sevgili okurlarım, Muğlalıların yakınen tanıdığı ailecek saygı duyulacak bir isim olan Muğla Sanatseverler Derneği Başkanı Saadettin Özbek, sosyal yönlü olmanın karşılığını her kesimden alabiliyor. Kurumlarla olsun kuruluşlarla olsun devamlı diyalog içinde olup, bir çok gence sanat sevgisini kazandırmaya çalışıyor. Uzun yıllardan bu yana Muğla Sanatseverler Derneği Başkanlığını yürüten Saadettin Özbek, kibar konuşmalarıyla olsun, saygınlığıyla olsun, her gitmiş olduğu toplulukta güzelliklerle karşılanır, sevgi ve saygı görür. Doğa ve Çevreyi pek seven Saadettin Özbek, Muğla’da Muğla Gazeteciler Cemiyeti üyeliğinin yanı sıra, bir çok kuruluşlarda yöneticilik ve üyelik yapmaktadır. Evli olan sayın Özbek’in eşi Suna Özbek ve Mehmet Özbek adında akademisyen, tiyatro sanatçısı bir de oğlu vardır. Son cümle olarak şunu söylemek istiyorum, sayın Özbek’in sosyal yönlü birisi olduğu söylemiştim ya, öyle olmasa Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, çok sayıda aydın kişilerle bir arada olur mu? İşte öylesine değerli bir kişiliğe sahiptir Muğla Sanatseverler Derneği Başkanı Saadettin Özbek.

SAADETTİN ÖZBEK ÖZGEÇMİŞİ

16 Nisan 1959 yılında Muğla’da dünyaya gelmiş. İlkokulu Kocamustafendi İlkokulu’nda, ortaokulu Muğla Merkez Ortaokulu’nda, Liseyi de Muğla Endüstri Meslek Lisesi’nde bitirdi.

Çağdaş toplum olmanın ön koşulunun bilim, kültür ve sanat olduğuna inandığı için aktif olarak kültür ve sanat faaliyetleri içinde yer almıştır. Koşullar gereği yaşamının bir bölümünü Yatağan ilçemizde yürüttü. Kültürel çalışmaların daha geniş kitlelere ulaşması için yerel seçimlerde belediye meclis üyeliğine adaylık başvurusunda bulunmuştur. 1999 – 2004 yılları arasında Yatağan Belediyesi’nde belediye meclis üyesi olarak görev yaptı. Belediyenin organize ettiği kültürel projelerin hazırlanması ve uygulanmasında aktif görev aldı.

Esnaf olarak çalıştığı bu güzel ilçeden 2002 yılında ayrılıp çok sevdiği Muğla’ya döndü. 2005 yılında, kısa adı MUSANDER olan Muğla Sanatseverler Derneğinin kurulmasına öncülük etti ve kurucu yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı. 15 Ekim 2005 tarihinde yapılan derneğin 1. Olağan genel kurulunda yönetim kurulu başkanlığına seçildi.

Atatürk devrimleri ve cumhuriyet ilkelerinin ışığında, başta coğrafyamız olmak üzere ülke kültürü ve folkloruna katkıda bulunmak amacıyla yazılı, görsel ve sözel alanda kent belleğinin oluşmasına öncülük etmiştir. Özel gün ve haftalarda, “geçmişten geleceğe izdüşüren” değerlerimizi Muğla halkına, yeni kuşaklara tanıtmak amacıyla anma ve saygı etkinlikleri düzenlenmesine katkıda bulunmuştur.

Doğa, çevre ve tarihe duyarlı, yaşadığı coğrafyayı ve ülkesini seven bir yurttaş olarak ören yeri gezileri düzenleyip kültürel değerlerimizin bu yönde tanıtılmasına da öncülük etmiştir.

Sanatın her dalını sevdiğini belirten sayın Özbek; “her sanat dalının birbirinden beslendiğini gördüm. İnsanı insana insanla insanca anlatan tiyatro ve şiirle yakından ilgilendim. Öyle ki yaşamımdan şiiri çıkarırsanız, yaşam susuz, amansız bir çöl olurdu benim için. Sırf bu yüzden sözlerin cambazı şairleri çok sevdiğimi söyleyebilirim.” dedi.

İmecenin gücüne inandığından dolayı, yapılan tüm çalışmaları gönüllülük ilkesiyle bağdaştırarak, “ben değil biz” felsefesinin hep uygulayıcısı ve savunucusu olmuştur. O yüzden etkinlikleri sivil toplum kuruluşlarıyla, yerel yönetimlerle, üniversitemizin birçok bölümü ile birlikte yapmıştır. En büyük amacı bu etkinlikleri hedef kitleleri olan genç arkadaşlarımızla buluşturmak olmuş.

Görev aldığı diğer kurum ve kuruluşlar: “ 2010 – 2015 yıları arasında Muğla Menteşe Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeliği”, “Muğla Gazeteciler Cemiyeti üyeliği”, “Muğla Engelliler Derneği üyeliği”, “Türk Hava Kurumu üyeliği”. MUSANDER Yönetim Kurulu Başkanı olarak arkadaşlarıyla birlikte çalışmaları da hız kesmeden sürmektedir. Sevgili okurlarım

 

Bu makale 899 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI