marmaris yeni sayfa
13-03-2020
Canan Baykız

Canan Baykız

Korona'nın panzehiri bulundu!

Komşuda pişen bize de düşecekti elbet. Öyle de oldu. Korona virüsü artık Türkiye'de..

 

Hangi ilde olduğu ile ilgili açıklama yok. Neden yok bilmiyoruz, büyüklerimiz bizim yerimize düşünüp öyle karar vermişler! Sebebi neydi ki ? diye sormayı istiyoruz fakat gazetelerde TV'lerde sadece iki dişimizin arasında bir yerde kalıyor soru haliyle kimselere duyuramıyoruz. Soruyu duyuramayınca cevap da gelmiyor..

 

Ama  tahmin hakkımı kullanıyorum İstanbul'da!  Ülkemin 5 vatandaşından biri orada üç havalimanı aktif. Bir yerden bir yere aktarmalı uçacaksanız yüzde 90 İstanbul aktarmalı uçuyorsunuz. Zor bir tahmin olmadı esasen. Elinde done var mu derseniz "tahmin" dediğimi hatırlatırım sadece...

 

Hal böyle olunca kendimizi, yaşlımızı, çocuğumuzu korumak da bize düşüyor..

 

Bağışıklık sisteminin en büyük düşmanı  endişe...Evvela bunu hatırlamak lazım..Ardından da tabi zaten yapılması gerekenleri hayata çağırmak gerekecek!

 

Nedir bunlar?

 

Sık sık el yıkamak özellikle dışarıdan eve girdiğimizde, herkesin elinin değdiği yerlere dokunduğumuzda, kişisel hijyenimize özen göstermek ve 20 dakikada bir su içerek boğazı nemli tutmak. Günde üç defa diş fırçalamak...Havasından çok rahatsız olduğumuz ortamlarda fular ya da mendil yardımı ile soluduğumuz havayı kontrol altına almak...Bunlar zaten yok mu hayatınızda ? Vardır diye umut etmek mutlandırıyor beni.

 

Bir taraftan da hatırlatmak istediğim rakamlar var. 2020 başından beri dünyada ölüm sebepleri incelenecek olursa korona 2.360,soğuk algınlığı 69.602,intihar 153.669,trafik kazaları 193.765   can aldı. Çok uzatmadan sigaradan dolayı ölenlerin sayısının  726.498 olduğunu belirtelim. Kanserden dolayı ölümlerse 2 ayda iki milyon sınırına çoktan dayanmış durumda dünyada.

 

Bu sayıların söylediği esasen şu; korona eşittir ölüm değil kurtulma olasılığı yüksek, erken teşhis ve pek tabi korunma yolları açık..

 

Bodrum'un mandalina,Milas'ın zeytinyağı kolonyası dün olduğundan daha çok ihtiyaç şimdi. Mis kokular bu sayede hayatımızda daha çok yer alacak.

 

Küresel ekonomiye de ülke ekonomisine de ket vuracağı şimdiden belli ve etkileri  yaşanıyor. Çin dünya pazarı için önemli bir aktör ve üretimi kısmen durmuş durumda. Halkı turizm için önemli bir girdi oluştururken şimdi ondan söz etmek zorlaştı en azından 2020'de Çinli nereye nasıl gidecek? Bu soru çetin...

 

Avrupa ülkeleri açısından da cümleler çok farklı değil.  Yine her sene  turizm döneminde ne hikmetse sebebini bile anlamadan yaşamaya başladığımız kriz dönemi davulla zurnayla kapıya dayanmış hâlde..

 

Biz dünyayı değiştirmeye ve korumaya kendimizden başlamak ile mükellefiz dolayısıyla kendi hijyenimize bağışıklık sistemimize bilinçli davranıp bu krizi de atlatacağımıza can-ı gönülden inanıyorum.

 

İlgili bakanlıklarmız devrede iç pazarı dış etkilerden koruma yolunda çalışmalar yürüttükleri de herkesin malumu..

 

Velhasılı dostlar; tedbirinizi alın içinizi rahat tutun. Korona da dahil hiçbir zararlıdan endişe ve korku ile bahsetmeyin ki gücünüz zayıflamasın...

 

Aşkınız daim olsun..

Bu makale 2459 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI