marmaris yeni sayfa
08-02-2021
Funda ALTUNTAŞ

Funda ALTUNTAŞ

Geçmişin Acısı Geleceğin Kaygısı Peşini Bırakmıyor mu?

Geçmiş ve gelecek arasında savrulmayı bırakıp şu anı deneyimlemeye ne dersiniz? Öncelikle işe hayatın içindeki doğum-ölüm, mutluluk-mutsuzluk, kazanç-kayıp,  gibi birçok zıt durumun bir arada var olduğunu hatırlayarak başlayabiliriz. Unutmamanız gerekir ki; sürekli olumlu durumlar ve pozitif ruh hali içerisinde olmak mümkün değil. Hayat böyle bir yer de değil zaten. Diyelim ki kabul etmediniz ben her şeye rağmen mutsuz olmayacağım, beni kimsenin üzmesine izin vermeyeceğim, çok sağlam adımlar atacağım diye ısrarcı olmayı seçtiniz. Bu durumda ne mi oluyor? Hayat kendi gerçeklerini er ya da geç seriyor önünüze. İşte o zaman kaçtığınız görmezden geldiğiniz her ne varsa yaşamaya başlıyorsunuz; üstelik daha şiddetli haliyle… Unutmamalısınız ki; çevresel faktörlerin tamamını kontrol edemezsiniz. Ancak hayatın olumlu ve olumsuz getirilerini olduğu gibi kabul ettiğiniz zaman dengeli bir ruh haline sahip olmak mümkün oluyor. Acı hayatın içinde var ve olmaya da devam edecek. İyi haber şu ki; bu acı hissiyatı ölmediğinizin, hayatta var olduğunuzun habercisi. Anlayacağınız acıdan hallice bir umut göstergesi.  

Hayatla kavga edip ipleri koparmayı mı yoksa anlaşma yapmayı mı seçiyorsunuz? İşin özü bu soruda gizli. Hayatı olduğu gibi kabul etmeye başladığınızda olgun bir tavır sergileyebiliyorsunuz. 5 yıl önceki, 1 yıl önceki ya da 1 ay önceki halinizle şimdiki haliniz arasındaki fark ne çok değil mi? Tüh, keşke ya da şimdiki kafam olsaydı şöyle yapardım ile başlayan cümleleri sıralamadan önce şunu söyleyin kendinize: “ O zamanda, o şartlarda, o benliğimle, o hissimle öyle davrandım. Yaşadıklarımı kabul ediyorum ve şuan ki beni inşa etmemdeki katkısını görmezden gelmiyorum. “

Takılı kaldığınız, aşamadığınızı düşündüğünüz olaylar ya da kişilerden ziyade o durumda açığa çıkan duygularınızla derdiniz aslına bakarsanız. Aksi takdirde geçmişte yaşadığınız o durumu düşünmenizin, o zaman diliminde yaşıyor olmanızın, bugününüze ve geleceğinize faydası ne olabilir? İşte işlenilmesi gereken kısımda o takılı kaldığınız durumdan ziyade; o durumun sizde uyandırdığı duygular ve sizi nasıl etkilediğidir.

Bu makale 7667 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI